top of page
  • Zdjęcie autoraJoanna Pytlewska-Bil

Japandi

Zaktualizowano: 13 gru 2022

Japonia inspiruje mnie chyba od zawsze. Jak u wielu młodych ludzi fascynacja tym kierunkiem rozpoczęła się od świata mangi i anime. U mnie ewoluowała i trwa do dziś. Uczyłam się kaligrafii i podstaw języka. Poznawałam kulturę, sztukę i oczywiście architekturę i design. W sferze marzeń pozostaje nadal podróż do Japonii. Do moich ulubionych twórców z kraju kwitnącej wiśni należą Haruki Murakami (jap. 村上 春樹, pisarz), Yōji Yamamoto (jap. 山本耀司, projektant odzieży) oraz Yanagi Sōri (jap. 柳 宗理, designer). Uwielbiam japońskie podejście do projektowania, minimalizm i szacunek do zmian jakie zachodzą z upływem czasu. Pisałam już o nurcie Wabi Sabi (link tu) we wnętrzach, teraz czas na Japandi.

Nasza normalność polega na tym, że zdajemy sobie sprawę z własnej nienormalności. Haruki Murakami, Norwegian Wood

Japandi powstał z wymieszania ze sobą stylu skandynawskiego z japońskim i już sama nazwa, to mix słów określających te nurty: Scandinavia i Japan. Kanwa wypracowała już swoją filozofię i styl życia, sztukę rezygnowania z rzeczy zbędnych. Style połączył przede wszystkim minimalizm oraz oszczędność w wyrazie. Naturalne barwy i neutralne wzornictwo japońskich wnętrz podkreślają proste rozwiązania oraz materiały związane ze stylem nordyckim. W ten sposób powstają przytulne przestrzenie na pograniczu słynnego Hygge a Wabi Sabi.

Piękno rzeczy niedoskonałych, nietrwałych i niekompletnych jest pięknem rzeczy skromnych, pokornych i niekonwencjonalnych. Leonard Koren

Japandi pojawił się we wnętrzarstwie stosunkowo niedawno, ale szybko zyskał popularność. Najpierw podbił serca Australijczyków, aby następnie rozkochać w sobie resztę świata. Także w Polsce mamy już wielu zwolenników tego stylu, a sklepy wnętrzarskie wprowadzają kolekcje odpowiadające trendowi. W dodatku mogę już chyba przepowiadać, że ta stylistyka zostanie z nami na dłużej dzięki swojej prostocie i ponadczasowemu urokowi. Zadomowi się we wnętrzach nadając im przyjazną do wyciszenia atmosferę i nieskomplikowaną urodę.

FOTO: pinterest.com

Czym zatem różni się Japandi od Scandinavia i Japan? Jest jeszcze bardziej naturalny od swoich rodzicieli. Nie ma w nim miejsca na sztuczne materiały, wręcz zakazuje używania chemii, na przykład: eliminuje wszystkie tworzywa sztuczne, pokrywanie ścian farbami, czy używanie płyt drewnopodobnych.

Jak stworzyć wnętrze w stylu Japandi?

Poniżej kilka charakterystycznych elementów, które pomogą stworzyć Ci wnętrze w tym stylu:

  • Umiar! Zrezygnuj z nadmiaru mebli i ozdób. Postaw na wyszukane kształty i dopracowane detale;

  • Wyrafinowane naturalne materiały. Przede wszystkim dużo drewna. Drewniane mają być meble oraz podłoga, warto też pomyśleć o wyłożeniach ścian;

  • Stonowana kolorystyka. Wyszukane i nieoczywiste dla rdzennych stylów barwy ziemi: przybrudzone biele, beże, szarości. Ważne są też azjatyckie brązy i czerń oraz zieleń, która w Japonii symbolizuje spokój i optymizm;

  • Proste meble o miękkich liniach;

  • Dodatki tylko o wyjątkowym designie. Muszą zwracać uwagę kształtem, materiałem, fakturą czy barwą;

  • Lustra. Nawiązując do skandynawskiego stylu duże lustro powieszone na pustej ścianie lub nad komodą elegancko ozdabia pomieszczenie. Odbija światło, przez co rozjaśnia przestrzeń i przede wszystkim optycznie ją powiększa.

FOTO: pinterest.com

Commentaires


bottom of page