top of page
  • Zdjęcie autoraJoanna Pytlewska-Bil

W kolorze czerwonego wina

Zaktualizowano: 13 gru 2022

W 2015 firma Pantone ogłosiła odcień MARSALA kolorem roku. Wtedy moim zdaniem barwa w ogóle się nie przyjęła we wnętrzach. Nie było na rynku materiałów odnoszących się do tego trendu, ale też klienci mieli w pamięci czerwone wnętrza z końca lat dziewięćdziesiątych. Dziś natomiast jesteśmy gotowi na ten elegancki i szlachetny odcień. Do gamy modnych kolorów we wnętrzach - butelkowej zieleni, głębokiego granatu, musztardy, dołącza się ton bordowy.

Nazwa koloru pochodzi od czerwonego wina z regionu Bordeaux we Francji. Bordo odnosi się również do kamieni szlachetnych, orientalnych wzorów i wykwintnych materiałów jak np. welur.

Burgund to piękny kolor, ale też stanowi wyzwanie wnętrzarskie. Należy go stosować umiejętnie, gdyż ma charakter dominujący, a co za tym idzie trudno się go zestawia z resztą aranżacji. Warto jednak poświęcić mu chwilę czasu i odważyć się użyć jego odcień we wnętrzu, by ostatecznie uzyskać wysmakowany i elegancki efekt. Mogłoby się wydawać, że barwa czerwonego wina pasuje jedynie do klasycznych wnętrz z barokowymi detalami lub tych rustykalnych z naturalnymi fakturami. Nic bardziej mylnego przy umiejętnym zastosowaniu koloru możemy go wprowadzić praktycznie do każdej aranżacji industrialnej, minimalistycznej, eklektycznej, boho czy modernistycznej.

Z czym i jak łączyć bordo?

Bordowy jest kolorem, który w aranżacjach musi być stosowany z umiarem. Nie przepada on za dużymi kontrastami i nadmierną ekspozycją światła. Raczej nie próbujmy go zestawiać z czystą bielą, błękitem i żółcią. Ale po kolei... poniżej kilka przydatnych tipów dotyczących bordo:

  • Mocno przyciąga uwagę, dlatego nie lubi konkurencji. Zatem burgundu nie należy kontrastować z kolorami o dużo większej jasności. Odcień świetnie zestawia się z czernią, beżem, szarościami, pudrowym różem, butelkową zielenią. Jeśli natomiast chcemy go połączyć z bielą, to musi być to nieoczywisty "przybrudzony" biały odcień;

  • Dobrze łączy się z naturalnymi materiałami. Świetnie wygląda z ciemnymi gatunkami drewna o wyraźnym usłojeniu, czy szarymi kamieniami o charakterystycznym rysunku;

  • Lubi łączyć się z blaskiem metalu, świetnie wygląda z modnym teraz złotem czy mosiądzem;

  • Odnajduje się również w zestawieniu z trendowymi rozwiązaniami jak tapeta o tropikalnym wzorze, płytkami lastryko, czy szklanymi drzwiami ze szprosami z lakierowanego na czarno metalu.

FOTO: Pinterest.com

Skandynawowie już dawno docenili burgundowy wykorzystując go w swoim stylu "Dark Nordic". Uważam, że i my powinniśmy otworzyć się na ten kolor i wprowadzać go w roli wyrazistego akcentu w nowoczesnej aranżacji.

Kiedy nie mam już niebieskiego, noszę czerwony. Pablo Picasso

コメント


bottom of page