top of page
  • Zdjęcie autoraJoanna Pytlewska-Bil

W alpejskim stylu

Zaktualizowano: 13 gru 2022

Chalet style (eng. w stylu alpejskim) to właściwe określenie dla aranżacji kojarzących się z Alpami. Od razu przypominamy sobie białe szaleństwo w jednym z górskich kurortów. To właśnie stamtąd wywodzi się idea tego stylu.

„Góry są początkiem i końcem całej naturalnej scenerii” John Ruskin

FOTO: Pink Pug Design

Na zewnątrz białe ośnieżone górskie szczyty, a w domu przytulne ciepło. To właśnie ciepło jest kwintesencją stylu chalet. Nastrój górskiego kurortu wprowadza do aranżacji dużo naturalnego drewna, jasnych barw, miękkich tkanin i futer, co w całości tworzy "przytulny dom". Alpejskie ciepło, to również kamienny kominek, który koniecznie musi być w centrum salonu, a wokół niego rustykalne ciężkie meble z drewna. Serce domu to duży rodzinny stół z solidnymi ławkami i krzesłami, który pomieści wszystkich gości.

Styl chalet to całkowita przeciwność minimalizmu. Wręcz naszpikowany jest dodatkami. W oryginalnych alpejskich chatach pełno było naturalnych skór, prawdziwych futer a większość ściennych ozdób stanowiły trofea myśliwskie. Współczesne aranżacje idą z nurtem ECO i nie mogą się obejść bez grubych wełnianych koców, dzierganych poszewek na poduszki i górskich zdjęć. Przytulność dopełniają wszechobecne świece, które dają ciepło oraz pomagają się zrelaksować bez względu na porę roku.

Wnętrza w "chalet chic" mimo, że wypełnione wieloma elementami utrzymane są w bardzo eleganckim stylu, czuje się w nich wyczucie dobrego smaku.

Jak stworzyć wnętrze w alpejskim stylu?

Poniżej kilka charakterystycznych elementów, które pomogą uzyskać Ci efekt górskiej przytulności:

  • Naturalne materiały do aranżacji - na podłogi, dekorację ścian, a nawet sufity użyj drewna lub okładzin kamiennych;

  • Surowe wykończenie - stosując drewno do aranżacji skup się na uwidocznieniu jego usłojenia i naturalnym wyglądzie. Nie bój się zastosowania masywnych drewnianych belek.

  • Kamień - postaw na kamienną podłogę. Nie bój się jej zimna, gdyż styl alpejski wymaga zakrycia jej miękkimi dywanami lub skórami;

  • Metaloplastyka - okucia do mebli wybieraj te rzemieślnicze ze stali o surowym wykończeniu;

  • Łącz proste, ciężkie formy z miękkimi i ciepłymi materiałami;

  • Oświetlenie - klimatyczne ciepłe i punktowe;

  • Dekoracje - oddające klimat alpejski. Koniecznie ustaw też latarenki ze świecami;

  • Tkaniny - mięsiste, miękkie i ciepłe, które będą kontrastować z surowym wykończeniem wnętrza;

  • Kolory - ciepłe i stonowane: beże, biele, szarości i brązy.

FOTO: pinterest.com

Comments


bottom of page