top of page
  • Zdjęcie autoraJoanna Pytlewska-Bil

Mikro kawalerka. To mieszkanie ma tylko 13 m2.

Zaktualizowano: 13 gru 2022

W ostatnim czasie, to mój ulubiony projekt Pink Pug Design. Mała przestrzeń da się lubić i udowadnia, że może być ładna i funkcjonalna.

Projekt 13 metrowej kawalerki w łódzkiej kamienicy powstał z myślą o wynajmie dla studentów. Od początku miał być "designerskim lokum", które będzie w pełni funkcjonalną przestrzenią do nauki, wypoczynku, codziennych czynności, a nawet przyjmowania gości. Czy to wszystko udało się zmieścić w tak małym wnętrzu?

Kto mieszkał w akademiku ten zdaje sobie sprawę, że trudno tam o oazę tylko dla siebie. Inwestorzy dobrze o tym wiedzieli, dlatego zdecydowali się na zakup mikro lokalu mieszczącego się w centrum miasta Łodzi, blisko uczelni wyższych. Nie zraził ich stan lokalu oraz jego wcześniejsze przeznaczenie.

W wielkich aglomeracjach na całym świecie (np. Tokio, Londyn, Paryż itd.), gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota, już od dawna jest na porządku dziennym adaptowanie takich małych przestrzeni do życia. Tym bardziej ucieszyło nas to zlecenie. Wiedzieliśmy, że to duże wyzwanie projektowe, ale na pewno powstanie wiele ciekawych rozwiązań.


Maksymalne wykorzystaliśmy niewielkie gabaryty mieszkania. Dzięki wysokiemu sufitowi udało nam się "powiększyć metraż" - dodaliśmy antresolę i zrobiło się blisko 20m2. Antresola z OSB stanowi główny punkt tego projektu. Pozwala maksymalnie wykorzystać wnętrze. Na górze umieściliśmy pełnowymiarowe łóżko, wiszące półki na książki oraz sporą szafę, która nie tylko daje dużą przestrzeń do przechowywania, ale i ukrywa bojler. Pod schodami jest miejsce do pracy. W blacie ukryliśmy szuflady i wysuwany stół do spożywania posiłków.

Na antresolę wchodzi się korzystając z mobilnych schodków. Gdy nie są używane do wchodzenia, mogą posłużyć jako dodatkowe siedzisko.

Na podstawowym poziomie kawalerki zaprojektowaliśmy kuchnię, salon, miejsce do pracy, sypialnię dla gościa i łazienkę. Znalazło się też miejsce na odzież wierzchnią i obuwie.

Na zielonej sofie można wygodnie pooglądać telewizję lub dzięki funkcji spania przenocować gościa. Warto zwrócić uwagę, że w mieszkaniu jest miejsce na wszystkie niezbędne sprzęty: pralkę, mikrofalówkę, lodówkę, a nawet zmywarkę.

Kolorystyka mieszkania jest stonowana. Szarość, biel w połączeniu z czernią i surowym drewnem OSB sprawiła, że wnętrze jest młode i nowoczesne. Ciekawym akcentem jest ściana tablicowa, którą zawsze można ozdobić autorskimi rysunkami.

FOTO: Pink Pug Design


Comments


bottom of page