top of page
  • Zdjęcie autoraJoanna Pytlewska-Bil

Dziko i stylowo

Zaktualizowano: 13 gru 2022

Wzorzyste wykończenie ścian wróciło do łask. Najmodniejsze jest to w dużym florystycznym formacie.

Foto: abk.it

Duże wyraziste wzory i mocne kolory na ścianach to gorący trend w 2019 roku. Pokochaliśmy na nowo tapety zarówno te tradycyjne jak i ceramiczne. Ceramiczne?!? Tak, w formie wielkoformatowych ceramicznych płyt. Cyfrowo drukowane, wypalane w temperaturze około 800°C, sprawiają, że powierzchnie są wyjątkowo trwałe. Duże rozmiary (nawet 160 x 320 cm) zmniejszają proporcję fugi do płytki i dają duże pole do popisu kreatywności dla architektów i projektantów wnętrz. Można je wykorzystywać w różnorodny sposób na ścianach w pomieszczeniach mieszkalnych (łazienki, kuchnie, pokoje dzienne czy sypialnie) lub jako element wyróżniający w projekcie komercyjnym (bary, restauracje, sklepy itd.).

Należy pamiętać, że duży wzór należy stosować umiejętnie. Zastosowany w małym pomieszczeniu pomniejszy je jeszcze bardziej.

Tradycyjne tapety przez lata były wyrzucane z wnętrz i zastępowane gładziami gipsowymi malowanymi na monochromatyczne kolory. Teraz znowu stały się popularną formą wykończenia ścian. Producenci tapet w swoich nowych kolekcjach proponują przepiękne wzornictwo i zaskakują różnorodnością wzorów. Najbardziej trendy są te w motywy roślinne, nadają one charakter przestrzeni, w której są zastosowane, a także ocieplają ją i przybliżają do natury. Wprowadzamy w ten sposób odrobinę przyrody do wszechobecnych w naszym życiu nowych technologii.


Decydując się na zastosowanie dużych wzorzystych wykończeń ścian należy mieć świadomość, że będą one stanowić główny element całego wnętrza. Florystyczne tapety przywodzą na myśl bardzo klasyczny styl, ale pasują zarówno do wnętrz stylizowanych jak i nowoczesnych. Dobierając pozostałe elementy aranżacji jak meble i dodatki należy wykazać się szczególną starannością. Źle dobrane, zbyt krzykliwe lub nadmiernie zdobione, stworzą wrażenie chaosu i odbiorą tapecie efekt "WOW". Ich kolorystyka powinna odpowiadać palecie barw zawartej we wzorze na ścianie.

Foto: Pinterest.com

Comments


bottom of page