top of page
  • Zdjęcie autoraJoanna Pytlewska-Bil

Brzydkie wnętrze

Czy istnieje coś takiego jak brzydki dom/mieszkanie? Od razu odpowiadam Wam, że nie! Jest tylko przestrzeń źle zaprojektowana, zapomniana i zniszczona. Wiele osób boi się rynku wtórnego, bo nie ma wizji na zmianę "ruinki" w perełkę. Taka inwestycja wiąże się też z większym nakładem pracy i pieniędzy. Ale z drugiej strony zyskujemy niepowtarzalne przestrzenie najczęściej w świetnej lokalizacji, już z wybudowaną drogą dojazdową, pełnym dostępem do mediów, bezcenną duszą i historią.

Dom to o wiele więcej niż tylko budynek. Carol Drinkwater

FOTO: Pink Pug Design

Jak przyjechałam na studia do Łodzi praktycznie od razu zakochałam się w architekturze miasta. Nie bez powodu nazywane jest Mia100 Kamienic, bo takich oryginalnych zabudowań jest tu multum. Zachwycają swoimi przepięknymi fasadami z licznymi detalami, ciekawymi podwórkami oraz duchem modernizmu i Art déco. Mieszkania charakteryzują się przestrzennością, wysokimi stropami, dużymi oknami, nierzadko oryginalną sztukaterią, drewnianą podłogą oraz stolarką okienną i drzwiową. Rynek wtórny to nie tylko kamienice. W ogłoszeniach znajdziemy pełne potencjału domy-kostki z czasów PRL, stare budynki, lofty, czy mieszkania w budownictwie wielorodzinnym.

Remont mieszkania z rynku wtórnego to zawsze jest wyzwanie. Nigdy do końca nie wiadomo co kryje się pod boazerią, podłogą, czy zabudową g-k. Dodatkowym sprawdzianem umiejętności projektowych jest konieczność wprowadzenia potrzeb nowych mieszkańców w już istniejącą architektoniczną opowieść. Pierwszym krokiem w procesie projektowym jest przyjrzenie się przestrzeni, stolarce, posadzkom i zachowanym detalom. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta - zastana architektura często podpowiada rozwiązania i drogę stylistyczną. Remont wnętrza z rynku wtórnego zaczyna się od usunięcia wielu warstw materiałów po wcześniejszych remontach wykonywanych w niej przez poprzednie lata, po to, aby poznać pierwotną przestrzeń.

FOTO: Pink Pug Design

Kochamy stare elementy we wnętrzach, które stanowią niepowtarzalne detale. Elementy, które oglądamy i staramy się je wykorzystać w nowej przestrzeni to:

  • STOLARKA - drzwiowa i okienna, elementy z pełnego naturalnego drewna jak okiennice, parapety czy listwy przypodłogowe;

  • PODŁOGI - oryginalne parkiety, płytki podłogowe i ścienne, lastryko czy kamienne detal;

  • METALOWE DETALE - stare żeliwne grzejniki, okucia stolarki, balustrady oraz kratki wentylacyjne

  • SZTUKATERIA

  • OGRZEWANIE - stare piece i kominki

  • MEBLE

  • SZTUKA

Na koniec warto wspomnieć, że każdy dobrze przeprowadzony remont wpływa na wartość nieruchomości. Odnowiona przestrzeń potrafi znacząco wpłynąć na atrakcyjność oferty sprzedaży. Zaprojektowana, wyjątkowa przestrzeń w momencie sprzedaży lub wynajmu zawsze przyciąga wzrok oraz klientów poszukujących wnętrz klimatycznych i komfortowych.

Comments


bottom of page