top of page
  • Zdjęcie autoraJoanna Pytlewska-Bil

Świadome życie zaczyna się w domu: zadbaj o harmonię poprzez projektowanie wnętrz.

Dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami niezwykle ważnym tematem, który jest mi niezwykle bliski. Dotyczy on projektowania wnętrz w sposób, który sprzyja świadomemu życiu. Czy kiedykolwiek słyszeliście termin "mindfulness"? To pojęcie odnosi się do świadomej obecności w chwili obecnej, zdolności do skupienia uwagi na tym, co się dzieje tu i teraz. I co ciekawe, wprowadzenie mindfulness do naszych domów może mieć ogromny wpływ na nasze samopoczucie i harmonię.

Świadome życie zaczyna się w domu: zadbaj o harmonię poprzez projektowanie wnętrz
mindfulness
"Dom jest tam, gdzie zaczyna się poczucie spokoju i równowagi." - Unknown

Kiedy projektujemy wnętrza naszych domów, możemy wziąć pod uwagę kilka aspektów, które pomogą nam stworzyć przestrzeń sprzyjającą wyciszeniu, relaksowi i pełnej obecności w chwili obecnej (dziwnie to brzmi, ale o to chodzi w tym wszystkim). Zacznijmy od zrównoważonego przepływu energii. Możemy zadbać o układ przestrzenny, rozmieszczenie mebli i dodatków w taki sposób, aby wpływały one pozytywnie na przepływ energii w pomieszczeniu. Unikanie zatłoczenia, tworzenie płynnych przejść i korzystanie z naturalnego oświetlenia to tylko niektóre z moich porad, które mogą pomóc wam osiągnąć spokój i równowagę w domu/mieszkaniu.

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest minimalizm i uporządkowanie. Ograniczenie ilości przedmiotów i dekoracji w naszych domach może nam pomóc w osiągnięciu stanu mindfulness. Kiedy mamy mniej rzeczy, nasz umysł ma mniej rozpraszaczy i łatwiej skoncentrować się na teraźniejszości. Jeśli zmagasz się z chaosem i bałaganem, warto skorzystać z technik organizacji i uporządkowania, które pomogą Ci stworzyć spokojną przestrzeń, sprzyjającą wyciszeniu i skupieniu.

PROJEKT: Pink Pug Design

Innym sposobem na wprowadzenie mindfulness do wnętrza domu jest wykorzystanie natury. Już nie raz pisałam na blogu o tym jak ważne żywe rośliny w naszych domowych przestrzeniach. Rośliny oraz naturalne materiały i elementy dekoracyjne mogą przynieść wiele korzyści dla naszego samopoczucia. Zielone piękno natury dodatkowo oczyszcza powietrze, dodaje przyjemnego kolorowego akcentu i niesie ze sobą poczucie spokoju. Możemy stworzyć "zielone zakątki" w naszych domach, takie jak przytulne wnęki z roślinami, naturalnymi teksturami i kolorami, które przypominają nam o pięknie natury.

"Twoje otoczenie jest odbiciem Twojego wnętrza." - Alexandra Stoddard

Nie zapominajmy także o dedykowanych strefach relaksu i medytacji. Wprowadzenie takich miejsc do naszych domów może być zbawienne dla naszego umysłu i ciała. Wygodne poduszki, delikatne oświetlenie, dźwięki natury i odpowiednie dodatki to tylko niektóre z elementów, które możemy uwzględnić, aby stworzyć przytulne miejsce do odpoczynku i praktyki mindfulness. Czas spędzony w takiej strefie pomoże nam oderwać się od codziennych trosk i skupić się na chwili obecnej.

Miejsce w domu do medytacji
strefa relaksu i medytacji

Na koniec warto poruszyć temat wizualizacji i afirmacji. Są to praktyki, które mogą wzmacniać nasze dążenia do świadomego życia. Możemy tworzyć inspirujące wizualizacje i afirmacje w domu, takie jak tablice wizji, kolaże, cytaty na ścianach czy intencyjne dekoracje. Te elementy będą nam codziennie przypominać o naszych celach i wartościach, a także pomogą nam utrzymać pozytywne podejście do życia.

Podsumowując, wprowadzenie mindfulness do projektowania wnętrz może przynieść nam wiele korzyści. Projektowanie zrównoważonego przepływu energii, minimalizm, wykorzystanie natury, strefy relaksu i medytacji oraz wizualizacje i afirmacje - to wszystko może pomóc nam stworzyć harmonijną przestrzeń, w której będziemy mogli osiągnąć pełną obecność w chwili obecnej. Pamiętajmy, że świadome życie zaczyna się w domu, więc warto zadbać o harmonię w naszym otoczeniu, aby czerpać radość i spokój z każdego dnia.

Przestrzenie w domu w stylu mindfulness
mindfulness w projektowaniu wnętrz

Comments


bottom of page